Choroby psychosomatyczne - chicagowska siódemka

Zaburzenia psychosomatyczne to choroby wynikające z realnych objawów somatycznych, gdzie możemy je potwierdzić medycznie na podstawie badań czy wywiadu. Jednak nasilenie lub powstanie danej choroby wynika w dużej mierze z wpływu naszej psychiki na funkcjonowanie naszego ciała. Nasza psychika ma niebagatelny wpływ na działanie organów, naszych układów w całym ciele, a przede wszystkim odbija się na naszej odporności, która jest przecież strażnikiem naszego zdrowia. Właśnie o tych chorobach wspomina Chicagowska siódemka, która wymienia choroby posiadające podłoże w naszej psychice, są to:

  • Choroba wrzodowa żołądka,

  • Nadciśnienie tętnicze,

  • Astma oskrzelowa,

  • Reumatoidalne zapalnie stawów,

  • Zapalenie jelita grubego,

  • Nadczynność tarczycy,

  • Atopowe zapalenie skóry.

Przyglądając się temu zestawieniu zauważyć można, iż są to choroby dość powszechne i często ich wystąpienie i patogeneza jest nie do końca uzasadniona medycznie. Wśród wymienionych schorzeń niemałą rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Stres, lęk, czy inne negatywne emocje są zapalnikiem dla wystąpienia stanu zapalnego w organizmie i bezpośrednio mają wpływ na początek lub nasilanie się objawów danej choroby. Zaobserwowano, że osoby dotknięte astmą oskrzelową, reagują dusznościami w sytuacjach stresogennych. Nadciśnienie tętnicze jest efektem wywoływanym przez negatywne, nerwowe, czy stresogenne zdarzenia. Podobna sytuacja dotyczy schorzenia jakim jest atopowe zapalanie skóry, nieznane podłoże wystąpienia tej choroby oraz nasilanie się w okolicznościach generujących stres oraz negatywna dawkę emocji powoduje zwiększenie objawów i pogorszenie stanu skóry. Niestety mechanizm działania psychiki na somatykę nadal nie jest znany. Prowadzone są badania pod kątem wpływu przewlekłego stresu na nasz organizm, by w przyszłości ograniczać oraz łagodzić stany chorobowe wywołane właśnie długotrwałym stresem.

Wspólnym czynnikiem występujących chorób w Chicagowskiej siódemce, oraz dolegliwości im współtowarzyszących są czynniki psychologiczne. Gdy potwierdzono objawy choroby, badaniami medycznymi, ich skuteczne leczenie, powinno opierać się na całościowym podejściu. Farmakologia, leczenie operacyjne czy ambulatoryjne dba o ciało i zmniejsza objawy już rozwiniętej choroby. Jednak współpraca z psychologiem, psychoterapeutą jest podstawą do zmniejszania niekorzystnych nasileń choroby, uczy sposobów radzenia sobie z dolegliwościami oraz zapobiega nawrotom choroby.

 

Mikroskopowa analiza krwi a nauka

Mikroskopowa analiza krwi jest znana nauce od lat, jednak dziś często jest zakłamywana, a jej rola pomniejszana. W sieci często można natknąć się na artykuły wyśmiewające tą technikę badania na rzecz zautomatyzowanych wirówek laboratoryjnych. Mikroskopowa analiza wykonana przez człowieka, który się zna na swojej pracy oraz wie czego szukać, posiada ogromne doświadczenie, jest nieocenionym źródłem informacji nie tylko w dziedzinie mikrobiologii, ale również w naturopatii. Medycyna kliniczna ze względu na skalę pacjentów nie wykorzystuje mikroskopowej analizy krwi, gdyż generuje to zwiększone koszty, wydłuża czas badania, oraz wymaga analizowania i interpretowania wyników ad-hoc. Jednakże tego typu badanie jest nieocenione w diagnostyce z zakresu medycyny psychosomatycznej oraz społecznej. Wykonane tą metodą badania mogą być istotną wskazówką dla pacjenta w ustaleniu kierunku dalszych badań medycyny klasycznej, jaki i również możliwe jest ustalenie odpowiedniej diety czy dobór ziół, suplementów medycyny naturalnej.

Comiesięczne spotkania seminaryjne

Zapraszam na seminaria "Zachowaj radość i zdrowie"
Do uroczej Pszczelej Woli

Pszczela Wola to wyjątkowa oaza relaksu położona w pięknym parku zaledwie 16 Km od Lublina w kierunku Bychawy,urocze miejsce miodem płynące. Tu w strefie dobrego klimatu oraz zachwycającej przyrody, każdego miesiąca odbywać się będą cykliczne spotkania obejmujące tematyką naukę oraz wykorzystanie naturalnych metod zachowania oraz przywracania zdrowia na poziomie umysłu i ciała.
Szczegółowe informacje dotyczące terminów, tematyki oraz wykładowców prezentowane będą na stronie Ośrodka, pytania oraz zgłoszenia uczestnictwa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.