Bogaty skład mniszka decyduje o jego działaniu:

Żółciopędnym
Moczopędnym
Odtruwającym i oczyszczającym organizm
Przeciwmiażdżycowym
Rozkurczającym
Przeciwcukrzycowym
Przeciwzapalnym
Przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym
Antyoksydacyjnym

Od lat ta pospolita roślina wykorzystywana jest w zioło lecznictwie. Zaleca się spożywanie zarówno liści, kwiatów, jak i korzenia mniszka. Młode majowe liście stanowią doskonały dodatek do sałatek.

Właściwości wewnętrzne mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski zalecany jest szczególnie w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego – między innymi w marskości wątroby i po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Ze względu na działanie moczopędne, mniszek jest pomocny w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek, kamicy moczowej. Mniszek stosowany jest w początkowym stadium cukrzycy i miażdżycy, a także jako środek oczyszczający organizm z toksyn. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zalecany jest więc przy zaburzeniach trawienia. Syrop z mniszka jest z kolei popularnym środkiem łagodzącym kaszel.
Zastosowanie zewnętrzne mniszka lekarskiego
Mniszek łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran, ma działanie regenerujące, pomaga usunąć kurzajki i brodawki. Mniszek zalecany jest również w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Polecam tę pospolitą a jakże cenną roślinę.